Chief Patron

       K. S. Dasgupta, Director, DA-IICT.

Advisory Committee

  • R. Balakrishnan, Bharathidasan University, Tiruchirappalli, Tamil Nadu.
  • Sanghamitra Bandyopadhyay, ISI Kolkata.
  • Simon Litsyn, Co-founder, StoreDot Ltd., Israel.
  • C. E. Veni Madhavan, IISc, Bangalore.
  • Tapan Misra, Distinguished Scientist, Director, Space Applications Centre, (ISRO) Ahmedabad.
  • Sunil Parekh, Advisor @ Zydus Group, Ahmedabad.
  • Sarat Kumar Patra, Director, IIIT-Vadodara, Gandhinagar.
  • Prabhat Ranjan, TIFAC, DST, Govt. of India, New Delhi.
  • Anju Sharma, Principal Secretary, Higher and Technical Education, Government of Gujarat.
  • K. Thulasiraman, University of Oklahoma, USA.

Organizing Committee

  • Bireswar Das, IIT Gandhinagar.
  • Sanjeev Gupta, Dean (R & D), DA-IICT (Chair).
  • Soman Nair, DA-IICT.
  • Mayur Punekar, IIIT Vadodara, Gandhinagar.
  • Indranath Sengupta, IIT Gandhinagar.
  • Nabin Sahu, DA-IICT.
  • V. Sunitha, DA-IICT (Co-chair).

Program Co-Chairs

  • C. Durairajan, Bharathidasan University, Tiruchirappalli, Tamil Nadu.
  • B. S. Panda, IIT Delhi.
  • Manish K. Gupta, DA-IICT (Convenor).
  • Rahul Muthu, DA-IICT.

Technical Program Committee

  • Anurag Agarwal, Rochester Institute of Technology, USA.
  • Vaneet Aggarwal, Purdue University, USA.
  • N. R. Aravind, IIT Hyderabad.
  • Sudhir R. Ghorpade, IIT Bombay.
  • Krishna V. Kaipa, IISER Pune.
  • Prasad Krishnan, IIIT Hyderabad.
  • Mayur Punekar, IIIT Vadodara, Gandhinagar.
  • P. K. Saxena, Scientific Consultant (Cyber Security), o/o PSA to GoI, New Delhi.
  • Anuradha Sharma, IIIT Delhi.
  • Abhay Kumar Singh, IIT (ISM) Dhanbad.
  • Patrick Solé, Telecom ParisTech, France (Chair).
  • Lalitha Vadlamani, IIIT Hyderabad.
  • S. K. Vaidya, Saurashtra University, Gujarat.
  • V. Sunitha, DA-IICT, Gandhinagar.
  • Rahul Muthu, DA-IICT, Gandhinagar

Core Committee for Technology Enabled Start-ups

  • Satya Acharya, EDII, Ahmedabad.
  • R. D. Barhatt, Jt. Commissioner of Industries, Industries Commissionerate.
  • Saikat Roy Chowdhury, Director, Western Region – CII Gujarat, Ahmedabad.
  • Manish K. Gupta, DA-IICT (Chair).
  • Sunil Parekh, Advisor @ Zydus Group, Ahmedabad.
  • Mayur Punekar, IIIT Vadodara, Gandhinagar.
  • Anupama Rathore, Lead -Strategic Alliance, iCreate, Ahmedabad.
  • Param Shah, FICCI, Ahmedabad.

IT and Web Committee

  • Puneet Bhateja, DA-IICT (Chair).
  • Amay Agarwal, DA-IICT.
  • Sourav Deb, DA-IICT.

Registration Committee

  • Aparna Lakshmanan S., St. Xavier’s College for Women, Aluva Kerala (Chair).
  • Dixita Limbachiya, DA-IICT.
  • Deepa Poduval, DA-IICT.
  • Bhavesh Shah, DA-IICT.
  • Sujani Shah, DCEI, DA-IICT.
  • Yash Vasavada, DA-IICT (Co-chair).

Finance Committee

  • Bhaskar Chaudhury, DA-IICT.
  • Manik Lal Das, DA-IICT.
  • Suman Mitra, Dean AP, DA-IICT (Chair).

Publicity Committee

  • Gagan Garg, DA-IICT.
  • Anish Mathuria, DA-IICT (Chair).
  • Neeldhara Misra, IIT Gandhinagar.
  • S. K. Vaidya, Saurashtra University, Gujarat.

Accommodation Committee

  • Puneet Bhateja, DA-IICT (Chair).
  • Kirit Pandya, DA-IICT.
  • Ekta Rajput, DA-IICT.

Travel Committee

  • Jayanti Mishra, DA-IICT.
  • Kirit Pandya, DA-IICT.
  • Nabin Sahu, DA-IICT (Chair).